ΥΨΗΛΗ ΜΑΓΕΙΡΙΚΗ (2012)
(LES SAVEURS DU PALAIS)
- ΕΙΔΟΣ: Κοινωνικό
- ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑ: Κριστιάν Βανσάν
- ΚΑΣΤ: Κατρίν Φρο, Αρτούρ Ντιπόν, Ζαν ντ'Ορμεσόν, Ιπολίτ Ζιραρντό
- ΔΙΑΡΚΕΙΑ: 95'
- ΔΙΑΝΟΜΗ: FILMTRADE
Ικανή μαγείρισσα στρατολογείται, χωρίς καλά-καλά να το καταλάβει, για την προσωπική κουζίνα του Γάλλου Προέδρου, προκαλώντας το φθόνο και τις αντιδράσεις του κατεστημένου στα Ηλύσια Πεδία. Οι συνεχείς πιέσεις θα την οδηγήσουν στην παραίτηση και στην… Ανταρκτική.
Δεν είναι spoiler η περίληψη, επειδή η ταινία αρχίζει παρουσιάζοντας την Ορτάνς τις τελευταίες μέρες της παραμονής της στην Ανταρκτική, όπου έχει περάσει ένα χρόνο μαγειρεύοντας για μια επιστημονική αποστολή. Είναι ένα πολύ διαφορετικό περιβάλλον για τη μαγείρισσα, που έχει συνηθίσει να δουλεύει με εμμονή στη λεπτομέρεια και τα εξαιρετικής ποιότητας υλικά. Η Ορτάνς εργαζόταν ως υπεύθυνη της προσωπικής κουζίνας του Γάλλου Προέδρου και το φανταστικό όνομα καλύπτει την ιστορία της Ντανιέλ Ντελπές, που εργάστηκε ως μαγείρισσα του Φρανσουά Μιτεράν. Στην καφετέρια της επιστημονικής αποστολής, δεν υπήρχε η απαίτηση να μαγειρέψει περίπλοκα γεύματα, αλλά το έκανε για τη δική της ευχαρίστηση. Και εκεί δείχνει μια γυναίκα ήρεμη και πιο χαλαρή, σε σύγκριση με τα πλάνα που θα ακολουθήσουν.
Ο Κριστιάν Βανσάν επιλέγει τα flashback για να αφηγηθεί την ιστορία, δείχνοντας την Ορτάνς να οδηγείται σχεδόν σηκωτή στο προεδρικό μέγαρο, χωρίς να έχει καταλάβει καλά- καλά τι καλείται να κάνει και ποιος είναι ο νέος της εργοδότης. Δε θα είναι, όμως, αυτό το μόνο της πρόβλημα. Η ανδροκρατούμενη κουζίνα και οι επικεφαλής chef θα της κάνουν τη ζωή δύσκολη, όπως και στη συνέχεια οι διαιτολόγοι που παρακολουθούν τις προεδρικές θερμίδες και οι λογιστές που υπολογίζουν τα έξοδα για την απόκτηση των εκλεκτών υλικών. Ένας πρόθυμος βοηθός και η εμφανής απόλαυση του Προέδρου ίσως δεν είναι αρκετά ώστε να κρατήσουν την Ορτάνς στη θέση της.
Σε κάθε ταινία όπου πρωταγωνιστούν οι γεύσεις, το φαγητό οφείλει να φαίνεται λαχταριστό και ο Βανσάν το καταφέρνει αυτό, χωρίς να υπερβάλλει. Η κύρια τύχη της «Υψηλής Μαγειρικής» είναι ότι διαθέτει την Κατρίν Φρο στον βασικό ρόλο, ηθοποιό που από σκηνή σε σκηνή μπορεί να αλλάζει εντελώς διάθεση, από τη χωριάτισσα μαγείρισσα, στην τσαμπουκαλεμένη chef που αποφασίζει να δείξει την αξία της και την κατασταλαγμένη γυναίκα που έχει πάρει αποφάσεις για το μέλλον της. Πολύ καλό είναι και το καστ γύρω της, ενώ με ενδιαφέρον παρακολουθείς τις «πολιτικές» κόντρες της προεδρικής κουζίνας, έστω κι αν στο τέλος αφήνουν μια μικρή επίγευση κλισέ. Αισθητά πιο αδύναμο είναι το κομμάτι της Ανταρκτικής και η παρουσία ενός – όχι ιδιαίτερα πειστικού – αυστραλέζικου συνεργείου, που δεν προσφέρει ξεχωριστές υπηρεσίες στην αφήγηση.